LECZENIE JASKRY WARSZAWA - AN OVERVIEW

leczenie jaskry warszawa - An Overview

leczenie jaskry warszawa - An Overview

Blog Article

Za główne przyczyny powstawania jaskry uważa się podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe i zaburzenia ukrwienia nerwu wzrokowego, jednak każda ze wspomnianych wyżej jednostek chorobowych posiada swój zespół przyczyn i objawów, a co za tym idzie - także rokowań.

Niestety, obecnie jest to choroba nieuleczalna, choć medycyna stworzyła już skuteczne terapie, dzięki którym przy wczesnym wykryciu jaskry można zminimalizować ryzyko znacznego pogorszenia się jakości widzenia lub utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego za pomocą środków farmakologicznych lub – w przypadku zaawansowanego stadium choroby – operacji przeciw jaskrowej.

Natomiast kolejne badania pola widzenia służą wykrywaniu progresji i oceny szybkości z jaką dochodzi do pogarszania funkcji wzroku.

Szeroki zakres operacji przeciwjaskrowych ma w swojej ofercie także Klinika Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego. Pacjenci placówki mogą poddać się zabiegowi sklerektomii głębokiej i operacjom przetokowym, takim jak trebekulektomia czy wklęszczanie tęczówki obwodowej, w ofercie kliniki znajdują się także operacje setonowe z użyciem zastawek Ahmeda i zabiegi chirurgii minimalnej.

Bostońscy badacze planują kolejne badania przeprowadzać już na ludziach. Możliwość zastosowania soczewek kontaktowych w leczeniu jaskry z pewnością ułatwiłaby życie pacjentom.

Później, badania powtarza się w zależności od stopnia nasilenia zmian chorobowych. Okresowo, jeśli jaskra leczenie jaskry warszawa jest stabilna lub częściej, jeśli choroba publishępuje pomimo leczenia, jest zaawansowana lub gdy ciśnienie wewnątrzgałkowe nie jest odpowiednio kontrolowane.

W wielu przypadkach wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na jaskrę wymienia się pochodzenie i rasę. Afroamerykanie znacznie częściej chorują na jaskrę z otwartym kątem niż ludzie innych ras, a także są bardziej narażeni na rozwój tego schorzenia w młodszym wieku.

Trabekuloplastyka - ma na celu rozszerzenie i udrożnienie kanałów odpływowych, przez które ciecz wodnista może swobodnie odpływać z gałki ocznej, obniżając w ten sposób ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Leczenie jaskry ma na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, aby zahamować publishęp choroby i zapobiec dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego. W zależności od rodzaju jaskry oraz stopnia zaawansowania choroby lekarz okulista dobiera odpowiednią metodę terapeutyczną.

badanie szerokości kąta przesączania w badaniu gonioskopowym lub w tomografii przedniego odcinka AS-OCT

Przy jaskrze wąskiego – zamkniętego kąta polecamy wykonanie zabiegu IRT – irydotomii laserem YAG, który polega na rozcięciu podstawy tęczówki. Dzięki temu można zmniejszyć częstotliwość i uciążliwość ataków choroby.

Odpowiednia metoda leczenia jaskry jest dobierana ze względu na typ oraz stopień zaawansowania schorzenia występującego u danego pacjenta. Wdrożone put upępowanie jest uzależnione także od wieku pacjenta i ewentualnych dolegliwości współistniejących.

Po operacji nie wolno zanurzać twarzy w wodzie ani moczyć oka, bo grozi to infekcją. Ostrożność w czasie kąpieli należy zachowywać przez 3 tygodnie, do chwili, kiedy rana stanie się wodoszczelna.

metodą aplanacyjną z wykorzystaniem tonometru Goldmana. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego obrazu nerwu wzrokowego i/lub podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego okulista kieruje pacjenta na specjalistyczne badania. Do badań tych należy OCT, pole widzenia oraz pomiar grubości rogówki (pachymetria).

Report this page